GymFotoVideo Login   


   DM 2012 - 2. runde - Pigerækken 2. række - Serie 2
Titel Sted Score Tid Dato Hits
Silkeborg GF (Team Ocean) Odense 10.20 02:55 21/4-2012 670


Hvis videoen stopper/hakker, så klik pause og vent til den grå bjælke er helt til højre.

 

Grand Prix-Rytme - DM 2012 - 2. runde (Se fotos her...)

   Pigerækken 1. række - Serie 1

1. Greve Gymnastik & Trampolin (Team Amalit)
Score: 15.25 / Tid: 03:10 / Hits: 2.295
2. Espergærde IF (Team Messa)
Score: 13.95 / Tid: 03:20 / Hits: 1.008
3. Espergærde IF (Team Lilja)
Score: 13.80 / Tid: 03:03 / Hits: 926
4. DHG Gymnastik (DHG Pigerække)
Score: 12.45 / Tid: 03:03 / Hits: 739
5. Øbro (Team Snerle)
Score: 12.25 / Tid: 03:13 / Hits: 672
6. GF Køge Bugt (Køge Bugt Pigerække)
Score: 11.65 / Tid: 02:48 / Hits: 491
7. Næsby IF (Team One)
Score: 11.55 / Tid: 03:13 / Hits: 722
8. Sorø Gymnastik Forening (Team Pink)
Score: 10.85 / Tid: 03:16 / Hits: 542
9. Spangsbjerg IF (Pigerækken)
Score: 9.80 / Tid: 03:09 / Hits: 474
10. Tarup-Paarup IF (Team Flippa)
Score: 8.55 / Tid: 03:06 / Hits: 437
   Pigerækken 1. række - Serie 2

1. Greve Gymnastik & Trampolin (Team Amalit)
Score: 15.60 / Tid: 02:44 / Hits: 1.506
2. Espergærde IF (Team Messa)
Score: 13.65 / Tid: 02:45 / Hits: 601
3. Espergærde IF (Team Lilja)
Score: 13.45 / Tid: 02:59 / Hits: 595
4. GF Køge Bugt (Køge Bugt Pigerække)
Score: 12.25 / Tid: 02:41 / Hits: 430
5. DHG Gymnastik (DHG Pigerække)
Score: 11.40 / Tid: 02:51 / Hits: 490
6. Øbro (Team Snerle)
Score: 11.20 / Tid: 02:47 / Hits: 480
7. Næsby IF (Team One)
Score: 11.15 / Tid: 02:37 / Hits: 543
8. Sorø Gymnastik Forening (Team Pink)
Score: 10.80 / Tid: 02:36 / Hits: 400
9. Tarup-Paarup IF (Team Flippa)
Score: 9.70 / Tid: 02:41 / Hits: 362
10. Spangsbjerg IF (Pigerækken)
Score: 8.70 / Tid: 02:52 / Hits: 438
   Pigerækken 2. række - Serie 1

1. Idrætsforeningen SOR (Pigerne SOR)
Score: 11.15 / Tid: 03:11 / Hits: 578
2. Farum GF (Team Rosa)
Score: 10.40 / Tid: 03:12 / Hits: 635
3. Hjerting IF - Gymnastik (Team Perle)
Score: 9.60 / Tid: 03:16 / Hits: 425
4. Sorø Gymnastik Forening (Team Lilla)
Score: 9.50 / Tid: 03:21 / Hits: 408
5. Hillerød G & IF (HGI Pige)
Score: 8.45 / Tid: 03:08 / Hits: 404
6. Silkeborg GF (Team Ocean)
Score: 7.55 / Tid: 02:52 / Hits: 738
7. Ebberup IF (Team Cia)
Score: 7.55 / Tid: 03:00 / Hits: 378
8. Alderslyst GF (Action Girls)
Score: 7.45 / Tid: 03:11 / Hits: 367
9. Grindsted G & IF (Pigerne)
Score: 7.35 / Tid: 03:07 / Hits: 436
   Pigerækken 2. række - Serie 2

1. Silkeborg GF (Team Ocean)
Score: 10.20 / Tid: 02:55 / Hits: 670
2. Farum GF (Team Rosa)
Score: 9.95 / Tid: 03:08 / Hits: 500
3. Hillerød G & IF (HGI Pige)
Score: 9.10 / Tid: 02:38 / Hits: 377
4. Idrætsforeningen SOR (Pigerne SOR)
Score: 8.85 / Tid: 02:39 / Hits: 351
5. Grindsted G & IF (Pigerne)
Score: 7.85 / Tid: 02:52 / Hits: 350
6. Hjerting IF - Gymnastik (Team Perle)
Score: 7.65 / Tid: 02:59 / Hits: 349
7. Sorø Gymnastik Forening (Team Lilla)
Score: 7.15 / Tid: 02:39 / Hits: 325
8. Alderslyst GF (Action Girls)
Score: 6.45 / Tid: 02:56 / Hits: 318
9. Ebberup IF (Team Cia)
Score: 4.10 / Tid: 02:53 / Hits: 329
   Tweens - Serie 1

1. GF Køge Bugt (Team Young)
Score: 10.65 / Tid: 02:50 / Hits: 795
2. GF Køge Bugt (Små Tweens)
Score: 10.00 / Tid: 02:50 / Hits: 444
3. Tarup-Paarup IF (TPI Tweens)
Score: 9.75 / Tid: 03:23 / Hits: 656
4. DHG Gymnastik (DHG Tweens)
Score: 9.75 / Tid: 02:59 / Hits: 538
5. Ballerup GF (BG Tweens)
Score: 9.20 / Tid: 02:55 / Hits: 450
6. Munkebjerg Gym og Hop (Munkebjerg Tweens)
Score: 9.00 / Tid: 03:15 / Hits: 685
7. Spangsbjerg IF (Team Spangsbjerg)
Score: 9.00 / Tid: 02:58 / Hits: 596
8. Helsinge SI (Team Lilja)
Score: 6.60 / Tid: 03:09 / Hits: 355
9. Helsinge SI (Team Isis)
Score: 5.25 / Tid: 03:18 / Hits: 321
10. Silkeborg GF (Team Pink) (Udenfor konkurrene)
Score: 6.60 / Tid: 02:56 / Hits: 404
   Juniorrækken 1. række - Serie 1

1. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Luna)
Score: 17.45 / Tid: 03:02 / Hits: 1.803
2. Espergærde IF (Team Nova)
Score: 16.30 / Tid: 03:00 / Hits: 1.408
3. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Ivalu)
Score: 14.40 / Tid: 03:03 / Hits: 747
4. GF Køge Bugt (Team 1)
Score: 13.85 / Tid: 02:39 / Hits: 821
5. Tåstrup IK (TIK Junior)
Score: 13.80 / Tid: 03:04 / Hits: 503
6. Idrætsforeningen SOR (SOR Junior)
Score: 13.40 / Tid: 03:02 / Hits: 728
7. DHG Gymnastik (DHG Junior)
Score: 13.15 / Tid: 03:10 / Hits: 676
8. Munkebjerg Gym og Hop (Junior Grand Prix)
Score: 12.90 / Tid: 03:12 / Hits: 541
   Juniorrækken 1. række - Serie 2

1. Espergærde IF (Team Nova)
Score: 16.25 / Tid: 03:06 / Hits: 1.230
2. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Luna)
Score: 15.60 / Tid: 03:03 / Hits: 991
3. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Ivalu)
Score: 14.75 / Tid: 02:59 / Hits: 577
4. GF Køge Bugt (Team 1)
Score: 11.90 / Tid: 02:47 / Hits: 425
5. Tåstrup IK (TIK Junior)
Score: 11.70 / Tid: 03.02 / Hits: 442
6. DHG Gymnastik (DHG Junior)
Score: 11.35 / Tid: 02:42 / Hits: 558
7. Idrætsforeningen SOR (SOR Junior)
Score: 11.00 / Tid: 02:51 / Hits: 343
8. Munkebjerg Gym og Hop (Junior Grand Prix)
Score: 10.90 / Tid: 03:07 / Hits: 460
   Juniorrækken 2. række - Serie 1

1. Øbro (Team Auga)
Score: 10.20 / Tid: 03:12 / Hits: 664
2. GF Køge Bugt (Team 2)
Score: 9.55 / Tid: 02:55 / Hits: 455
3. Silkeborg GF (Team Fleur)
Score: 8.80 / Tid: 03:17 / Hits: 450
4. Øbro (Team Lume)
Score: 8.20 / Tid: 03:03 / Hits: 374
5. Silkeborg GF (Team Lime)
Score: 8.05 / Tid: 03:19 / Hits: 458
6. Sorø Gymnastik Forening (Team Junior)
Score: 7.55 / Tid: 03:09 / Hits: 476
7. Alderslyst GF (Alderslyst Junior)
Score: 7.35 / Tid: 03:01 / Hits: 435
8. Ebberup IF (Team Daisy)
Score: 7.25 / Tid: 03:11 / Hits: 440
   Juniorrækken 2. række - Serie 2

1. Silkeborg GF (Team Fleur)
Score: 9.70 / Tid: 02:57 / Hits: 489
2. Alderslyst GF (Alderslyst Junior)
Score: 9.65 / Tid: 02:58 / Hits: 436
3. GF Køge Bugt (Team 2)
Score: 9.45 / Tid: 02:48 / Hits: 468
4. Øbro (Team Auga)
Score: 8.65 / Tid: 02:55 / Hits: 456
5. Øbro (Team Lume)
Score: 8.20 / Tid: 02:39 / Hits: 348
6. Silkeborg GF (Team Lime)
Score: 7.75 / Tid: 03:04 / Hits: 358
7. Ebberup IF (Team Daisy)
Score: 6.95 / Tid: 03:02 / Hits: 373
8. Sorø Gymnastik Forening (Team Junior)
Score: 5.75 / Tid: 02:49 / Hits: 397

   Sidste nyt under Foto
8/6 DM2014 Junior Finale
Se en masse billeder fra Junior DM2014 i TeamGym i Gladsaxe.

24/5 Sports Acro DM2014 Junior
Se en masse billeder fra 2. Runde af DM i Sports Acro.

17/5 DGF Winners Final
Se billeder fra Winners Final i Odense ved Senior DM.

17/5 Sports Acro DM2014 Senior
Se alle deltagerne ved Sports Acro Senior DM 2. runde i Odense.

16/5 DM2014 Grand Prix-Rytme Senior
Se alle de dygtige gymnaster fra DM 2014 i Grand Prix-Rytme 2. Runde i Odense.

16/5 DM2014 TeamGym Senior Finale
Se alle de dygtige gymnaster fra DM 2014 i TeamGym 2. Runde i Odense.

   Sidste nyt under Video
8/6 DM2014 Junior Finale
Se alle holdene fra Junior DM Finalen i TeamGym.

24/5 Sports Acro DM2014 Junior
Se rutinerne fra det danske junior mesterskab i Sports Acrobatik.

17/5 Sports Acro DM2014 Senior
Se alle deltagerne ved Sports Acro Senior DM 2. runde i Odense.

16/5 DM2014 TeamGym Senior Finale
Se alle de dygtige gymnaster fra DM 2014 i TeamGym 2. Runde i Odense.

16/5 DM2014 Grand Prix-Rytme Senior
Se alle de dygtige gymnaster fra DM 2014 i Grand Prix-Rytme 2. Runde i Odense.

15/5 Efterskole DM i TeamGym
Se hele efterskole DM i TeamGym fra Odense.

   Gymnastik i Aviserne
Kirkegymnastik engagerer kvinder
På www.kristendom.dk/initiativ kan man foreslå et tiltag til Kristeligt Dagblads Initiativpris. Alle initiativer præsenteres på kristendom.dk. Alternativt kan man sende en mail med sit forslag til initiativ@kristendom.dk eller sende et brev til avisen. Blandt alle læsere, der foreslår et...
http://www.kristendom.dk - 14/9-2014

Gymnastik for små, livlige springfjedre
Gymnastik, men på den sjove måde. Sådan lyder målsætningen med en gymnastikskole, som Hylke UG og Riis-Tebstrup IF laver i samarbejde med DGI Østjylland. Skolen er for børn fra 0.-3. klasse, og der er ingen krav om, at man skal være en ørn til gymnastik i forvejen. Eneste krav er, at...
Lokalavisen Skanderborg - 14/9-2014

Verdensholdet tager på turné
DGI Verdensholdet giver show i Farum Arena lørdag 20. september klokken 15 på »Take off Tour«, før de rejser ud på en seks måneder lang verdensturné. Det skriver Frederiksborg Amts Avis. Publikum har en unik kombination af nytænkende koreografier, store spring og moderne dans i vente. Farum...
SJ Nyheder - 13/9-2014