GymFotoVideo Login   


   DM 2012 - 2. runde - Pigerækken 2. række - Serie 1
Titel Sted Score Tid Dato Hits
Sorø Gymnastik Forening (Team Lilla) Odense 9.50 03:21 21/4-2012 457


Hvis videoen stopper/hakker, så klik pause og vent til den grå bjælke er helt til højre.

 

Grand Prix-Rytme - DM 2012 - 2. runde (Se fotos her...)

   Pigerækken 1. række - Serie 1

1. Greve Gymnastik & Trampolin (Team Amalit)
Score: 15.25 / Tid: 03:10 / Hits: 2.383
2. Espergærde IF (Team Messa)
Score: 13.95 / Tid: 03:20 / Hits: 1.070
3. Espergærde IF (Team Lilja)
Score: 13.80 / Tid: 03:03 / Hits: 989
4. DHG Gymnastik (DHG Pigerække)
Score: 12.45 / Tid: 03:03 / Hits: 805
5. Øbro (Team Snerle)
Score: 12.25 / Tid: 03:13 / Hits: 727
6. GF Køge Bugt (Køge Bugt Pigerække)
Score: 11.65 / Tid: 02:48 / Hits: 526
7. Næsby IF (Team One)
Score: 11.55 / Tid: 03:13 / Hits: 773
8. Sorø Gymnastik Forening (Team Pink)
Score: 10.85 / Tid: 03:16 / Hits: 581
9. Spangsbjerg IF (Pigerækken)
Score: 9.80 / Tid: 03:09 / Hits: 524
10. Tarup-Paarup IF (Team Flippa)
Score: 8.55 / Tid: 03:06 / Hits: 480
   Pigerækken 1. række - Serie 2

1. Greve Gymnastik & Trampolin (Team Amalit)
Score: 15.60 / Tid: 02:44 / Hits: 1.633
2. Espergærde IF (Team Messa)
Score: 13.65 / Tid: 02:45 / Hits: 682
3. Espergærde IF (Team Lilja)
Score: 13.45 / Tid: 02:59 / Hits: 653
4. GF Køge Bugt (Køge Bugt Pigerække)
Score: 12.25 / Tid: 02:41 / Hits: 486
5. DHG Gymnastik (DHG Pigerække)
Score: 11.40 / Tid: 02:51 / Hits: 553
6. Øbro (Team Snerle)
Score: 11.20 / Tid: 02:47 / Hits: 528
7. Næsby IF (Team One)
Score: 11.15 / Tid: 02:37 / Hits: 593
8. Sorø Gymnastik Forening (Team Pink)
Score: 10.80 / Tid: 02:36 / Hits: 440
9. Tarup-Paarup IF (Team Flippa)
Score: 9.70 / Tid: 02:41 / Hits: 411
10. Spangsbjerg IF (Pigerækken)
Score: 8.70 / Tid: 02:52 / Hits: 500
   Pigerækken 2. række - Serie 1

1. Idrætsforeningen SOR (Pigerne SOR)
Score: 11.15 / Tid: 03:11 / Hits: 616
2. Farum GF (Team Rosa)
Score: 10.40 / Tid: 03:12 / Hits: 690
3. Hjerting IF - Gymnastik (Team Perle)
Score: 9.60 / Tid: 03:16 / Hits: 465
4. Sorø Gymnastik Forening (Team Lilla)
Score: 9.50 / Tid: 03:21 / Hits: 457
5. Hillerød G & IF (HGI Pige)
Score: 8.45 / Tid: 03:08 / Hits: 445
6. Silkeborg GF (Team Ocean)
Score: 7.55 / Tid: 02:52 / Hits: 788
7. Ebberup IF (Team Cia)
Score: 7.55 / Tid: 03:00 / Hits: 412
8. Alderslyst GF (Action Girls)
Score: 7.45 / Tid: 03:11 / Hits: 408
9. Grindsted G & IF (Pigerne)
Score: 7.35 / Tid: 03:07 / Hits: 479
   Pigerækken 2. række - Serie 2

1. Silkeborg GF (Team Ocean)
Score: 10.20 / Tid: 02:55 / Hits: 724
2. Farum GF (Team Rosa)
Score: 9.95 / Tid: 03:08 / Hits: 557
3. Hillerød G & IF (HGI Pige)
Score: 9.10 / Tid: 02:38 / Hits: 417
4. Idrætsforeningen SOR (Pigerne SOR)
Score: 8.85 / Tid: 02:39 / Hits: 398
5. Grindsted G & IF (Pigerne)
Score: 7.85 / Tid: 02:52 / Hits: 393
6. Hjerting IF - Gymnastik (Team Perle)
Score: 7.65 / Tid: 02:59 / Hits: 399
7. Sorø Gymnastik Forening (Team Lilla)
Score: 7.15 / Tid: 02:39 / Hits: 364
8. Alderslyst GF (Action Girls)
Score: 6.45 / Tid: 02:56 / Hits: 356
9. Ebberup IF (Team Cia)
Score: 4.10 / Tid: 02:53 / Hits: 365
   Tweens - Serie 1

1. GF Køge Bugt (Team Young)
Score: 10.65 / Tid: 02:50 / Hits: 848
2. GF Køge Bugt (Små Tweens)
Score: 10.00 / Tid: 02:50 / Hits: 491
3. Tarup-Paarup IF (TPI Tweens)
Score: 9.75 / Tid: 03:23 / Hits: 699
4. DHG Gymnastik (DHG Tweens)
Score: 9.75 / Tid: 02:59 / Hits: 588
5. Ballerup GF (BG Tweens)
Score: 9.20 / Tid: 02:55 / Hits: 503
6. Munkebjerg Gym og Hop (Munkebjerg Tweens)
Score: 9.00 / Tid: 03:15 / Hits: 768
7. Spangsbjerg IF (Team Spangsbjerg)
Score: 9.00 / Tid: 02:58 / Hits: 642
8. Helsinge SI (Team Lilja)
Score: 6.60 / Tid: 03:09 / Hits: 394
9. Helsinge SI (Team Isis)
Score: 5.25 / Tid: 03:18 / Hits: 360
10. Silkeborg GF (Team Pink) (Udenfor konkurrene)
Score: 6.60 / Tid: 02:56 / Hits: 439
   Juniorrækken 1. række - Serie 1

1. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Luna)
Score: 17.45 / Tid: 03:02 / Hits: 1.877
2. Espergærde IF (Team Nova)
Score: 16.30 / Tid: 03:00 / Hits: 1.473
3. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Ivalu)
Score: 14.40 / Tid: 03:03 / Hits: 808
4. GF Køge Bugt (Team 1)
Score: 13.85 / Tid: 02:39 / Hits: 883
5. Tåstrup IK (TIK Junior)
Score: 13.80 / Tid: 03:04 / Hits: 548
6. Idrætsforeningen SOR (SOR Junior)
Score: 13.40 / Tid: 03:02 / Hits: 808
7. DHG Gymnastik (DHG Junior)
Score: 13.15 / Tid: 03:10 / Hits: 734
8. Munkebjerg Gym og Hop (Junior Grand Prix)
Score: 12.90 / Tid: 03:12 / Hits: 587
   Juniorrækken 1. række - Serie 2

1. Espergærde IF (Team Nova)
Score: 16.25 / Tid: 03:06 / Hits: 1.301
2. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Luna)
Score: 15.60 / Tid: 03:03 / Hits: 1.053
3. Greve Gymnastik & Tramnpolin (Team Ivalu)
Score: 14.75 / Tid: 02:59 / Hits: 633
4. GF Køge Bugt (Team 1)
Score: 11.90 / Tid: 02:47 / Hits: 467
5. Tåstrup IK (TIK Junior)
Score: 11.70 / Tid: 03.02 / Hits: 484
6. DHG Gymnastik (DHG Junior)
Score: 11.35 / Tid: 02:42 / Hits: 636
7. Idrætsforeningen SOR (SOR Junior)
Score: 11.00 / Tid: 02:51 / Hits: 391
8. Munkebjerg Gym og Hop (Junior Grand Prix)
Score: 10.90 / Tid: 03:07 / Hits: 505
   Juniorrækken 2. række - Serie 1

1. Øbro (Team Auga)
Score: 10.20 / Tid: 03:12 / Hits: 710
2. GF Køge Bugt (Team 2)
Score: 9.55 / Tid: 02:55 / Hits: 506
3. Silkeborg GF (Team Fleur)
Score: 8.80 / Tid: 03:17 / Hits: 487
4. Øbro (Team Lume)
Score: 8.20 / Tid: 03:03 / Hits: 416
5. Silkeborg GF (Team Lime)
Score: 8.05 / Tid: 03:19 / Hits: 507
6. Sorø Gymnastik Forening (Team Junior)
Score: 7.55 / Tid: 03:09 / Hits: 524
7. Alderslyst GF (Alderslyst Junior)
Score: 7.35 / Tid: 03:01 / Hits: 481
8. Ebberup IF (Team Daisy)
Score: 7.25 / Tid: 03:11 / Hits: 488
   Juniorrækken 2. række - Serie 2

1. Silkeborg GF (Team Fleur)
Score: 9.70 / Tid: 02:57 / Hits: 536
2. Alderslyst GF (Alderslyst Junior)
Score: 9.65 / Tid: 02:58 / Hits: 482
3. GF Køge Bugt (Team 2)
Score: 9.45 / Tid: 02:48 / Hits: 524
4. Øbro (Team Auga)
Score: 8.65 / Tid: 02:55 / Hits: 503
5. Øbro (Team Lume)
Score: 8.20 / Tid: 02:39 / Hits: 389
6. Silkeborg GF (Team Lime)
Score: 7.75 / Tid: 03:04 / Hits: 403
7. Ebberup IF (Team Daisy)
Score: 6.95 / Tid: 03:02 / Hits: 410
8. Sorø Gymnastik Forening (Team Junior)
Score: 5.75 / Tid: 02:49 / Hits: 443

   Sidste nyt under Foto
23/11 AGG Udtagelse 2014
Se fotos af alle holdene fra den flotte udtagelse i Æstetisk Gymnastik i Sorø.

8/6 DM2014 Junior Finale
Se en masse billeder fra Junior DM2014 i TeamGym i Gladsaxe.

24/5 Sports Acro DM2014 Junior
Se en masse billeder fra 2. Runde af DM i Sports Acro.

17/5 DGF Winners Final
Se billeder fra Winners Final i Odense ved Senior DM.

17/5 Sports Acro DM2014 Senior
Se alle deltagerne ved Sports Acro Senior DM 2. runde i Odense.

16/5 DM2014 Grand Prix-Rytme Senior
Se alle de dygtige gymnaster fra DM 2014 i Grand Prix-Rytme 2. Runde i Odense.

   Sidste nyt under Video
23/11 AGG Udtagelse 2014
Se alle holdene fra den flotte udtagelse i Æstetisk Gymnastik i Sorø.

8/6 DM2014 Junior Finale
Se alle holdene fra Junior DM Finalen i TeamGym.

24/5 Sports Acro DM2014 Junior
Se rutinerne fra det danske junior mesterskab i Sports Acrobatik.

17/5 Sports Acro DM2014 Senior
Se alle deltagerne ved Sports Acro Senior DM 2. runde i Odense.

16/5 DM2014 TeamGym Senior Finale
Se alle de dygtige gymnaster fra DM 2014 i TeamGym 2. Runde i Odense.

16/5 DM2014 Grand Prix-Rytme Senior
Se alle de dygtige gymnaster fra DM 2014 i Grand Prix-Rytme 2. Runde i Odense.

   Gymnastik i Aviserne
Gymnaster i fuldt firspring
Dynamik og elegance er til blandt virkemidlerne, når man dyrker gymnastik med spring og rytme. Den â??gamleâ?? spring- og rytmegymnastik er blevet moderniseret og hedder nu TeamGym. En gymnastikform som vinder større og større udbredelse herhjemme, og Gladsaxe Idræts Forening hører til blandt...
Gladsaxe Bladet - 17/12-2014

Springgymnastik: TeamGym Djurs på sejrsskamlen til SpringCup 2014
Fem medaljer og sammenlagt 16 finalepladser blev det til, da 11 gymnaster fra TeamGym Djurs forleden deltog i SpringCup i Silkeborg. SpringCup betegnes uofficielt som ?de individuelle danske mesterskaber? i springgymnastik på bane og trampet. 8-årige Oliver Funch kørte med klatten i U10 drenger...
Lokalavisen Norddjurs - 16/12-2014

Springgraven i Nyvest er nu finansieret
Maleren Anders Nyborg ser tilbage på et langt liv med masser af gåpåmod, der førte til store op- og nedture. Han begyndte som forretningsmand og endte som kunstner med bopæl på Bornholm og Mallorca. I tredje afsnit fortæller Anders Nyborg om sine malerier og store skulpturer og om galleriet i...
TV2 Bornholm - 11/12-2014